HABERLER - Karasu Kültür, Turizm ve Fındık Festivali
 
25. Kültür Turizm ve Fındık Festivali tam bir şölen havasında geçti. Festivalde protokol uygulaması yapılmazken katılımcıların gönüllerince eğlenmesi için azami gayret gösterildi. Festivalde ilk olarak sahneye çıkan Asi Karadeniz ekibi izleyenleri coşturdu. Karasu Halk Eğitimi Merkezi ve Darıçayırı Oktay Demirci İlköğretim Okulu işbirliği ile düzenlenen gösterinin ardından Okul Adın Hakkı Kudu’ya Kurudere Belediye Başkanı Mehmet Alemdar tarafından çiçek takdim edildi. Halkoyunları gösterilerinde Asi Karadeniz ekibini İsmail Hakkı Yavuz Yiğit yönetti.
Birçok uluslar arası platformda sahne alan Bulgaristan’ın Sliven ekibi de Asi Karadeniz ekibinin ardından sahne alarak birbirinden güzel figürleri Karasulular için sergiledi. Gösterileri sık sık alkışlarla kesilen ekip hazırladıkları görsel şovla izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Dünya kültürlerinden örnekleri büyük bir ustalıkla sergileyen ekip yaklaşık 30 dakika boyunca üç ayrı gösteri sundu. Sloven ekibinin gösterisi izleyenler tarafından büyük alkışla ödüllendirildi.
Halkoyunları ekiplerinin ardından sahneye çıkan Karadeniz’in sevilen sanatçısı sahne şovu ve söylediği birbirinden güzel parçalarla Karasuluları coşturdu. Sahneye çıkar çıkmaz izleyicilerle sohbet havasına giren Gizem Kara sempatik tavırları ile bir anda izleyiciyi coşturdu. Seslendirdiği parçalara konukları da dahil eden Kara birçok parçasını konuklarla birlikte söylerken hemen her parçaya seyircilerin eşlik etmesi de dikkatlerden kaçmadı. Şık kıyafeti, sempatik tavırları ve güzel sesi ile konukları coşturan Gizem Kara, şarkı aralarında seyircilere laf atmaktan da geri kalmadı.
Sahnede söylediği parçaların ritmine kendine kaptıran Gizem Kara ekim ayında çıkacak olan albümünden yeni parçaları da ilk defa Karasu’da seslendirdi. İzleyicilerden gelen istekler doğrultusunda da halk müziği ve pop müzik parçalarını seslendiren Kara bir ara sahneden inerek izleyicilerin yanına geldi ve parçalarını buradan seslendirdi. İzleyicilerin yanına gelerek herkesin eline dokunan Gizem Kara Karasululardan tam not aldı. Gizem Kara’ya Karasu hatırasını Yuvalıdere Belediye Başkanı Adnan Keskin verdi.
Şu sıralar pop müzik listelerinde ilk sıralarda yer alan “Gözlerinde bıraktım aşkı” isimli şarkı eşliğinde sahneye çıkan Burcu Güneş izleyicilerden tam not aldı. Son albümünden parçaların yanı sıra birbirinden güzel klasikleşmiş parçalarını da birbiri ardına seslendirdi.
Sahnedeki sempatik tavırları ile dikkat çeken Güneş, Sahilden, Sınıfta kal, Biz Aşkı Meleklerden Çaldık parçalarında büyük alkış aldı. Selami Şahin ile düeti olan “Bir kadını sevdim” isimli parçayı da izleyicilerin beğenisine sunan Güneş parçalarının çoğunu canlı seslendirdi. Güneş’in Karasu hatırasını Karasu Garnizon Komutanı Erdal Gün verdi.
Burcu Güneş’in ardından sahneye çıkan Karadeniz’in sevilen sesi Davut Güloğlu, programına başlamadan izleyiciler tarafından davet edildi. “Davut” “Davut” sesleri arasında sahneye çıkan Davut Güloğlu sahneye beş dakika gecikmeli çıktı. Sahneye çıkar çıkmaz seyircileri selamlayan ve parçalarından önce Karasu’nun güzelliklerinden söz eden Davut Güloğlu davetlilerin gönlünü aldı. Hiçbir sanatçı sahneye koruma ile çıkmazken Davut Güloğlu’nun koruma ile çıkması da dikkatlerden kaçmadı.
Davut Güloğlu Karasu’da evlenme hazırlıkları içinde olduğu sevgilisi Ece Erken’i de sahneye çıkardı. Geçtiğimiz günlerde nişanlandıkları magazin gündeminde yer alan Ece Erken-Davut Güloğlu ikilisi sahnede birbirlerine ilanı aşk etti. Sahnede birlikte dans da eden ikili düşman çatlattı. Davut Güloğlu seslendirdiği Gülizar parçasının sözlerini değiştirerek “Ecem” diye söyledi. Ancak Ece Erken’in nişan yüzüğünü takmadığı dikkatlerden kaçmadı. Erken yüzüğünü evde unuttuğunu söyledi.
Bu yıl 25.’si düzenlenen ve 40 bini aşkın kişinin izlediği Geleneksel Karasu Kültür Turizm ve Fındık Festivali’nin görsel bir şölen haline geldiğini söyleyen Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu da, “Karasululardan tek ricam buraya gelen konuklarımıza Karasu’nun misafirperverliğini gösterin. Bize dışarıdan konuk olan misafirlerimizden de tek ricam var gittiğiniz yerlerde Karasumuzun güzelliklerini anlatın. Bunun dışında sizden bir beklentimiz yok. Buraya katılan herkese teşekkür ediyorum. İyi eğlenceler diliyorum” dedi.